fbpx

DLACZEGO POTRZEBUJEMY CODZIENNEJ SUPLEMENTACJI?

WSPIERAMY ZDROWIE: FIZYCZNE, PSYCHICZNE, FINANSOWE

Suplementacja to ostatnio dosyć kontrowersyjny temat. Zdania co do jej stosowania są podzielone. Istnieją ludzie, którzy z własnego doświadczenia czy też pod wpływem autorytetów z dziedziny medycyny, dietetyki i świata fitnessu są przekonani o konieczności i skuteczności codziennej suplementacji, ale są też tacy, którzy bywają bardzo nieufni w stosunku do stosowania różnych preparatów (nawet!) naturalnych i nie będą używać suplementów uważając je za zbędne, a czasem i niebezpieczne dla zdrowia, co często wynika z nieprawidłowego dawkowania oraz używania produktów niewiadomego pochodzenia. W idealnym świecie stosując zdrową, zbilansowaną, indywidualnie dopasowaną dietę powinniśmy dostarczać sobie wszystkich niezbędnych do funkcjonowania organizmu substancji z pożywienia. Jednak w obecnych czasach nawet przy perfekcyjnie skomponowanej diecie, wciąż może być to nierealne. Dlaczego? Składa się na to wiele czynników, natomiast kilka z nich jest kluczowych i należy powiedzieć o nich kilka słów.

✴️ Dieta Rozumiana jako styl żywienia, a nie odchudzająca czy ukierunkowana na konkretny problem zdrowotny. Każdy z nas stosuje jakąś dietę, w końcu wszyscy spożywamy kilka posiłków dziennie i mamy indywidualne preferencje co do wyboru produktów. Mniej lub bardziej zdrowych, a co za tym idzie dostarczających różnych ilości substancji odżywczych. Już sama rezygnacja z mięsa, może prowadzić do niedoborów (żelazo hemowe, wit. B12), a wegetarianie czy weganie spożywający codziennie duże ilości zbóż i roślin strączkowych, które zawierają kwas fitynowy blokujący wchłanianie niektórych aminokwasów czy lektyny wyrządzające krzywdę naszym jelitom są narażeni na zmniejszone przyswajanie substancji odżywczych.

✴️ Wiek Młode organizmy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, minerały i aminokwasy z racji ciągłego wzrostu i dojrzewania. Natomiast osoby starsze tracą zdolność do przyswajania wielu substancji odżywczych, dodatkowo osoby takie często obciążone są różnymi chorobami i szybciej kumulują w sobie toksyny oraz trudniej się ich pozbywają, co spowodowane jest ich obniżającą się odpornością i zwolnionym metabolizmem komórkowym.

✴️ Styl życia Ogromną rolę odgrywa tutaj stres. Cichy zabójca, który zabiera nam energię, przyspiesza starzenie komórek i wywołuje kaskadę niekorzystnych reakcji w organizmie. Oczywiście, jeśli mobilizuje do działania to pełni funkcję motywatora co akurat jest korzystne. Aczkolwiek to jedyne pozytywne oblicze tego stanu. Na co dzień w większości odczuwamy jego negatywne skutki włącznie z zaburzeniami flory bakteryjnej jelit czy uszkodzeniem śluzówki żołądka, a te dwa narządy są kluczowe jeśli chodzi o samo przyswajanie. Do tego często dochodzi brak snu, niska aktywność fizyczna i organizm przestaje pracować prawidłowo, ponieważ znajduje się w nienaturalnej dla siebie sytuacji.

✴️ Gleba Witaminy są wytwarzane przez rośliny, minerały niestety nie… muszą zostać pobrane z gleby i wody. Dzisiejsze praktyki w zakresie rolnictwa pozbawiają ją wielu cennych związków. Nawozy po pierwsze pochodzą z nienaturalnego źródła, po drugie wzbogacają ją tylko w azot, fosfor i potas, czyli 3 kluczowe składniki potrzebne do wzrostu roślin, a co z resztą? Często też zanieczyszczone są ołowiem, metalami ciężkimi i związkami radioaktywnymi, które docierając do naszego organizmu powodują stres oksydacyjny, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na antyoksydanty.

✴️ Hodowla Mięso jest obecnie bardzo ubogie w wartości odżywcze, nie można zupełnie porównać go do tego sprzed 30, 40 lat. Jeśli mówimy o mięsie produkowanym na skale masową, bo taka krowa wypasana w Alpach na trawie to zupełnie co innego. Krowa jest biologicznie przystosowana do skubania trawy, natomiast ta hodowlana dostaje pasze, zboża i… choruje. A jak choruje to ratunkiem staje się antybiotyk. Także powszechnie stosowane hormony powodują, że mięso staje się niebezpieczne dla człowieka i spożywane w dłuższym okresie czasu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nie łudźmy się, że przyswoimy z takiego mięsa duże ilości cynku czy witamin z grupy B – ich ilość również jest zmniejszona. Zwierzę staje się tak samo niedożywione jak człowiek. Do prawidłowego codziennego funkcjonowania potrzebujemy:

❤️ Makroskładników: białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy

❤️ 8 aminokwasów egzogennych np. tryptofan, metionina, izoleucyna

❤️ Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych

❤️ Witamin rozpuszczalnych w wodzie ( wit. grupy B, wit. C,) oraz rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K)

❤️ Mikroelementów ( np. jod, żelazo, miedź, cynk, selen)

❤️ Makroelementów (np. magnez, wapń, potas)

❤️ Wody

✴️ Co zatem robić, brać czy nie brać? „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczy lub złożony…” Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. oraz Główny Inspektorat Sanitarny Podstawowe podejście to próba uzyskania jak największej ilości składników odżywczych z pożywienia plus indywidualnie dobrana suplementacja. Należy pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny. Mamy różny styl życia, rodzaj pracy, codzienną aktywność, więc i potrzeby są różne. Warto przed wyborem jakiegokolwiek preparatu wykonać badania na zawartość poszczególnych składników w organizmie i zasięgnąć porady specjalisty co pozwoli na odpowiednie ukierunkowanie suplementacji, która będzie nie tylko wspomagać organizm kondycyjnie ale również korygować błędy żywieniowe, spowalniać proces starzenia organizmu oraz zapobiegać powstawaniu różnych problemów zdrowotnych. Natomiast kompleksowy produkt witaminowo – mineralny czy witamina C to dla każdego dobry wybór. Należy zwrócić uwagę na to, że witaminy i minerały to nie lek, który bierze się okresowo, gdy chorujemy, a potem przestaje. Jeśli chcemy być zdrowi i cieszyć się długim życiem należy przyjmować je stale. Jak to mówi Dr. Walles: „Dobre suplementy, witaminy i minerały to najlepsze i najtańsze ubezpieczenie”. Nie zapominajmy również o witaminie T jak trening. Klucz do długiego życia to zdrowa dieta, suplementacja i codzienna aktywność fizyczna. Poza poprawą wydolności, sprawności i polepszeniu pracy praktycznie każdego układu organizmu, zwiększa wchłanialność wszystkich substancji odżywczych poprzez uwrażliwienie komórek na ich działanie oraz przyspieszenie metabolizmu komórkowego, dzięki czemu wszystkie procesy zachodzą w nas sprawniej, a tym samym zmniejsza się ryzyko zachorowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »